Članak je filtriran: utorak, 30 April 2019 - Elči Ibrahim-pašina medresa u Travniku

U ponedjeljak, 29. aprila 2019. godine u centru za kulturu Općine Travnik održana je tradicionalna predramazanska svečanost ”U susret ramazanu”. Organizatori programa su bili Medžlis IZ Travnik i JU Centar za kulturu Općine Travnik.

Dramska i horska sekcija nastupile su na ovoj svečanosti i na najbolji način dali doprinos i uljepšali ovaj događaj.

utorak, 30 April 2019 08:36

Hor Medrese nastupio u Jelahu

U petak, 26. aprila 2019. godine, hor Elči Ibrahim-pašine medrese nastupio je u džematu Jelah, MIZ Tešanj.

Ovom prilikom, hor je izveo mevludski program ispunjen učenjem Kur'ana, mevluda, i ilahija i kasida.

Mevlud je organizovan povodom dolaska mubarek Ramazana.

utorak, 30 April 2019 04:01

Večer bosansko-hercegovačkih medresa

U sklopu manifestacija „Dani mevluda i zikra“ i „Dani stolačkih džamija“ u Stocu je u petak, 26. aprila 2019. godine, održan program „Večer bh. medresa“. Priređeni program bio je satkan od ilahija i kasida, te učenja Kur'ana predstavnika svih medresa Islamske zajednice u BiH, te Fakulteta islamskih nauka iz Sarajeva.

Ilahije i kaside je izveo Hor Karađoz-begove medrese, a učenjem Kur'ana prisutne su počastili predstavnici medresa: „Osman ef. Redžović“, Behram-begove, Gazi Husrev-begove, Elči Ibrahim-pašine, „Džemaludin ef. Čaušević“, Gazi Isa-begove, Karađoz-begove, te Fakulteta islamskih nauka. Odabrane kur'anske odlomke učili su: Ibrahim Bilčević, Smajo Ibrahimović, hafiz Ahmed Hamidović, hafiz Talha Tričić, Ahmed Grizić, Ensar Latifović, Ahmed Hašić i hafiz Jusuf Bećoja.

Organizatori programa bili su Muftijstvo mostarsko, Karađoz-begova medresa, Medžlis IZ-e Stolac, te Uprava za obrazovanje i nauku Rijaseta IZ-e u BiH. Program je održan ispred Careve džamije u Stocu.

Predstavnik naše škole bio je učenik drugog razreda Ahmed Grizić u pratnji profesora Sinanudina Alibegovića.

« April 2019 »