Članak je filtriran: srijeda, 04 Novembar 2020

srijeda, 04 Novembar 2020 20:30

Nagrada za najbolji mevludski spjev

U utorak, 3. novembra 2020. g. u kancelariji direktora Medrese upriličeno je uručenje nagrade za najbolji mevludski spjev na temu "Rođenje Muhammedovo, a.s."

U pitanju je rad Ajne Delić, istoimenog naslova. Direktor je uputio iskrene čestitke našoj vrijednoj učenici što je kroz pero pokazala ljubav prema posljednjem Poslaniku, a.s.

Ovom prilikom to činimo i mi. Mubareći, uz dovu da ovakvih radova u budućnosti bude još.

Rođenje Muhammedovo a.s.

Bez morala, stida, pravde goleme,
Čovjek se teškom grijehu odade.

Ostavljanje od lošeg' ne imade,
Sve dok zorom porod joj ne nastade.

Sve do Šama zrake sjajne strujaše,
Amini majci d'jete prsima daše.

K'o da proljeću huzur utisnuše,
K'o da ptice iščekujuć' tihnuše.

Kao da sva ljepota ovog svijeta,
Sruči se sa ruhom jednog d'jeta.

Trag ljubavi njegova Stvoritelja,
Materinoga srca nositelja.

Miris ljubavi opi vas tišinu,
Povik zahvalnosti u vis se vinu.

Od svjetlosti oči zablještiše,
Kao čirak netremice gledaše.

Tamu mrkle noći tad razbistriše,
Ručice kada majci pohitaše.

Strah u duši, breme koje tuši,
Salavatom sve se ružno osuši.

Lijepo lice smirenih manira,
Štiti pravo izgubljenih jetima.

O Abdullahu, da si bogdom znao,
Kako te On iznimno darovao.

Dunjalukom, kratkoga vijeka,
Hajirli dovom sa ovoga svijeta.

Spomen Pejgambera našeg miljenog,
Mirom miris dohvaćamo Voljenog.

Tuba musafira željno 'ščekuje.
Željno ga vas dunjaluk dočekuje.

Rođenjem blistavu svjetlost ostavi,
Ummet prema njoj okren' se, postavi.

Svakoga insana stigne Božiji sud,
Allahumme salli odjekuje svud.

Ajna Delić

Predstavljamo nove članove vijeća učenika Elči Ibrahim pašine medrese:

1-A -Amar Jusić, dolazi iz Bugojna.U osnovnoj školi bio odličan učenik i takmičenje iz informatike, a u mektebu sam završio 4 hatme. Trenirao karate i nagrađen sa dvije bronzane medalje. Najdraži školski predmeti u medresi : matematika i historija.

I-B - Amer Skender dolazi iz Zenice.Ima 16 godina i veliko mu je zadovoljstvo biti ucenik Elci Ibrahim-pasine medrese.

I-C - Fatima Kesten dolazi iz Travnika. Vjeruje da je važno nastaviti rasti i učiti. Uvijek u potrazi za mogućnostima, koje mogu pomoći u učenju i u svakodnevnom životu.

I-D - Lamija Joldić dolazi iz Jajca.Odlična učenica,voli matematiku i historiju.U slobodno vrijeme voli čitati knjige,te se družiti sa svojim prijateljima.U medresi je ispunila svoja očekivanja.

I-E – Ajna Jusić.- dolazi iz Nemile,Zenica.Njen hobi je crtanje i uživam u tome. Svoju maštu izražava kroz razne crteže, razne radove. Također mnogo voli kaligrafiju a u slobodno vrijeme voli pisati razne tekstove.

Osim naših prvačića Vijeće učenika je osnaženo sa novim članovima starijih razreda koje sa zadovoljstvom predstavljamo:

II-C Sumejja Ćerim dolazi iz Zenice. Odlična učenica i volim učestvovati u brojnim sekcijama. Vijećem učenika bi voljela dati svoj doprinos, a svojim mišljenjem i radom nadam se i poboljšanju medrese.

II-D Hajrija Bećirević, dolazi iz Željeznog Polja i vrlo dobar je učenik. Volim odbojku, te je u sastavu školskog time a u slobodno vrijeme voli da čita knjige.

II-A Harun Turudić dolazi iz Jajca. Prvi razred završio odličnim uspjehom sa primjernim vladanjem. Slobodno vrijeme prvodi družeći se s prijateljima, vožnji bicikla, skijanju u zimskom periodu i baveći se drugim sportovima u prirodi.

III-A Adnan Kobaš dolazi iz Travnika.Odličan učenik a u medresi najviše volim predmete fikh i kiraet.Također,učestvovao na dodatnoj nastavi iz Historije u drugom razredu.

« Novembar 2020 »