Svečanim programom obilježen 1. mart- Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

U četvrtak, 27. februara 2020. godine, u atriju Elči Ibrahim-pašine medrese održan je svečani program u povodu obilježavanja 1. marta – Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Svečanom programu je pored učenica i učenika, prisustvovao uvaženi direktor mr. Dževdet Šošić sa svojim pomoćnicima, mr. Safetom Drugutijem i mr. Kemalom Avdagićem, te profesori i odgajatelji naše škole.

Prvi mart se obilježava kao Dan nezavisnosti Bosne i Herecgovine od 1992. godine. Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana. Bosna i Hercegovina je proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na to, srpske paravojne formacije izvršile su agresiju na suverenu državu Bosnu i Hercegovinu.

Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda, a poslije i drugih svjetskih organizacija. Uprkos agresiji, uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet.

Prisutni su imali priliku da uživaju u prigodnom programu koji se sastojao od nastupa horske sekcije, kviza iz historije, predavanja uvaženog direktora Šošića i dodjela priznanja za najuspješnije.

Ovom prilikom dodjeljena su priznanja za takmičenje u streljaštvu, kvizu iz historije, literarnom i likovnom radu koje je Uprava škole organizovala povodom Dana nezavisnosti.

TAKMIČENJE U STRELJAŠTVU

Učenice pojedinačno
1. Omerdić Asmira
2. Indžić Kanita
3. Bešić Nejra

Učenici pojedinačno
1. Kasumović Imran
2. Güngor Kadir
3. Mehanović Vahidin

Učenice ekipno
1. IVd
2. IIIe
3. IIId

Učenici ekipno
1. IIb
2. Ib
3. IIIa

KVIZ IZ HISTORIJE

1. Žuti tim- Goran Imran Abdurahman (vođa tima)
2. Plavi tim- Kobaš Adnan (vođa tima)

LITERARNI RAD

1. Haskić Unejsa
2. Sjerotanović Sumeja
3. Sažić Hasan

LIKOVNI RAD

1. Hodžić Sara
2. Lužić Edna
3. Avdić Anisa

Koristimo priliku da svim građanima Bosne i Hercegovine, u domovini i svijetu, čestitamo 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

« April 2020 »