Članak je filtriran: četvrtak, 14 Novembar 2019 - Elči Ibrahim-pašina medresa u Travniku
četvrtak, 14 Novembar 2019 22:00

Srebro u karateu

Proteklog vikenda u organizaciji Karate kluba “Mawashi” Sarajevo, u Sportskoj dvorani “Novo Sarajevo” na Grbavici, održan je 3. Mawashi kup 2019.

Na turniru je učešće uzelo 925 učesnika iz 61 kluba iz BiH, Austrije, Srbije i Crne Gore.

Učenik trećeg razreda Elči Ibrahim-pašine medrese Salih Selman nastupio je na kupu i osvojio sjajno drugo mjesto u kategoriji Juniori -61 kg.

Iskrene čestitke upućujemo Salihu u želji da i naredna takmičenja zablista jednom od medalja.

U srijedu, 13. oktobra 2019. godine u prostorijama muške medrese upriličen je prigodan program i predavanje povodom rođenja Allahovog poslanika, Muhammeda, s.a.v.s.

Učenici Elči Ibrahim-pašine medrese izveli su prigodan program koji se sastojao od učenja Kur'ana, mevluda i ilahija.

U najavnom dijelu učenik Almedin Đulan podsjetio je sve prisutne na ajet u kome Gospodar podsjeća sve da je Poslanik, s.a.v.s., najbolji uzor za vjernika:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا

„Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onom svijetu i koji često Allaha spominje“. (Al-Ahzab, 21)

Po završetku programa učenika, prigodno predavanje održao je profesor hfz. Fadil Bektaš. Profesor Bektaš u svome predavanju osvrnuo se na najznačajnije događaje iz života Poslanika, s.a.v.s.

Na kraju programa svim učenicima su podjeljene slatke hedije u znak sjećanja na održani program.

U utorak, 12. novembra 2019. godine u prostorijama ženske medrese je održan program povodom rođenja Božijeg poslanika, Muhammeda, s.a.v.s.

Učenice IIId odjeljenja su pripremile bogat program pod koordinatorstvom profesorice Hajrije Bojčić i sadržajem podsjetile prisutne na lik i djelo poslanika Muhammeda, s.a.v.s.

Program je otpočeo učenjem odlomaka iz Kur'ana, i čitanjem prijevoda na bosanski jezik.
Uslijedio je kolaž ilahija o Poslaniku, s.a.v.s. Učenice su veoma emotivinim recitalom o životu i ljubavi prema Poslaniku, izazvale suze u očima prisutnih.
Oslanjajući se na hadise i praksu Božijeg Poslanika, na veoma poučan i zanimljiv način su podsjetile na lik kojeg pravi musliman mora imati.

Učenice IIId odjeljenja su se prisjetile dovom svoje rahmetli razrednice, prof. Esme Imširpašić

Za kraj programa je prof. Dženana Bajraktarević proučila ilahiju, a podijeljene su prigodne hedije za učenice u znak sjećanja na program.

« Novembar 2019 »