Članak je filtriran: četvrtak, 26 Septembar 2019 - Elči Ibrahim-pašina medresa u Travniku
četvrtak, 26 Septembar 2019 15:20

Nagradno putovanje najuspješnijih učenika

U organizaciji Vjersko-prosvjetne službe Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u periodu od 20. do 23. septembra 2019. godine realizovano je edukativno nagradno putovanje za učenike medresa, koji su u prošloj školskoj godini ostvarili najbolje rezultate.

Prilikom ovog putovanja učenici su posjetili: Novi Pazar, Skoplje, Tetovo, Gostivar, Podgoricu, Skadar, Ulcinj, Bar, Dubrovnik i Mostar. Iz Elči Ibrahim-pašine medrese na ovo putovanje su išle dvije učenice: Nedžma Latić (učenica generacije) i Sara Hodžić (prvo mjesto iz historije na međumedresanskom takmičenju) u pratnji Samre Rustempašić, profesorice historije u našoj školi.

Prilikom posjete ovim gradovima učenici su posjetili medrese, fakultete, džamije i druge znamenitosti, a imali su priliku da se upoznaju sa historijskim i kulturnim naslijeđem naroda koji žive na ovom prostoru.

četvrtak, 26 Septembar 2019 10:14

Novo zlato u karateu

U nedjelju, 22. septembra 2019. godine održano je lll kolo Kantonalne karate lige.

Učenik trećeg razreda Elči Ibrahim-pašine medrese, Salih Selman je osvojio 1. mjesto u kategoriji borbe juniori -61 kg.

Čestitamo Salihu na još jednom u nizu sjajnih uspjeha u karateu.

U nedjelju, 22. septembra 2019. godine svečano je otvorena džamija u Sultanovićima, MIZ Bugojno.

Hor Elči Ibrahim-pašine medrese uzeo je učešće u svečanom programu povodom otvorenja i proučio dvije ilahije pod nazivima "Zvao bih te Gospodaru" i "Tebe slijedim".

U subotu, 21. septembra 2019. godine, Elči Ibrahim-pašina medresa je organizovala jednodnevni izlet u Srebrenicu, Sarajevo i Mostar za učenike prvih, drugih i trećih razreda u pratnji njihovih razrednika.

Učenici prvih razreda obišli su Memorijalni centar Potočare, proučili dovu svim šehidima i pogledali dokumentarni film u Fabrici akumulatora.
Također su imali priliku da obiđu grad Srebrenicu, da obave namaze i malo prošetaju.

Odluka Elči Ibrahim-pašine medrese koja traje dugi niz godina je da svaka generacija obiđe Potočare i Srebrenicu.

Zahvaljujemo se domaćinima, gl. imamu MIZ Srebrenica Damir ef. Peštaliću i osobama na profesionalnom dočeku u Memorijalni centar Potočare.

Učenici drugih razreda uživali su u ljepotama glavnog grada BiH. Na samom početku putovanja, učenici obišli su Spomen obilježje u Ahmićima, proučili fatihe i podsjetili se na stradanje Bošnjaka ovog mjesta.

Prije podne namaza učenici su obišli mezarje Kovače i dovom se sjetili svih šehida i posljednjeg predsjednika r. Alije Izetbegovića, a zatim je uslijedilo slobodno vrijeme i generacijsko druženje.

Učenici trećih razreda sa svojim rezrednicima posjetili su Vrbanju, mjesto stradanja Bošnjaka. Na tome mjestu ubijeno je 45. Bošnjaka od strane vojske HVO-a, a kratki historijski osvrt prisutnima je prenio Senahid ef. Čehaja.

Glavno odredište jednodnevne ekskurzije trećih razreda bio je grad Mostar. Pored obilaska znamenitosti ovog grada, iskorištena je posjeta Buni i Karađoz-begovoj medresi u Mostaru.

U lijepoj atmosferi, korisnom putovanju i dobrom druženju izlet je završen.

četvrtak, 26 Septembar 2019 09:04

Polaznici Access programa posjetili SSK Target

Učenici polaznica Access programa Elči Ibrahim-pašine medrese boravili su u posjeti Sportskom streljačkom klubu "Target" iz Travnika.

Prilikom posjete upoznali su se sa streljaštvom kao sportom, tehnikama o kojima je prisutne upoznao g. Rašid Kasumović.

Lijepo druženje i ugodna atmosfera obilježili su ovu posjetu.

« Septembar 2019 »