Dani Ajvatovice: Izložba i knjiga "Bosanske biblioteke osmanskog doba" predstavljene u Elči Ibrahim-pašinoj Medresi

U okviru manifestacije "Dani Ajvatovice", večeras je u Elči Ibrahim-pašinoj medresi u Travniku organizovana promocija knjige "Bosanske biblioteke osmanskog doba", autora mr. Osmana Lavića.

Promociji je prethodilo predstavljanje istoimene izložbe, koja je, zapravo, njen vizualizirani prikaz.

Knjiga i izložba sublimiraju kulturno-materijalno pisano naslijeđe na području Bosne i Hercegovine tokom vladavine Osmanskog Carstva na ovim prostorima.
– Riječ je o izuzetno bogatom naslijeđu, koje je dokumentovano autohtonim, originalnim dokumentima, prije svega vakufnamama. Riječ je popisu kompletnih biblioteka s različitih krajeva Bosne i Hercegovine, koje na najbolji način dokazuju kulturnu dimenziju i općenito poštovanje knjige i pisane riječi na ovim prostorima u posljednjih pola milenija – pojasnio je autor izložbe Hamza Lavić.

Knjiga i izložba su i svojevrsni odgovor na propagandu kojom se period osmanske vladavine na ovim prostorima nastoji predstaviti kao vrijeme bez ikakve naučne i kulturne produkcije.

S obzirom na to da je svoj radni vijek proveo u radu s rukopisima u Gazi Husrev-begovoj biblioteci, bili su mu dostupni svi podaci, izvori i vakufname.

Također, susretao se s bilješkama na samim rukopisima i njihovim uvodima, u kojim su autori pojašnjavali gdje i na koji način uvakufljavaju svoje knjige.

Knjiga "Bosanske biblioteke osmanskog doba", između ostalog, svjedoči da je knjiga na ovim prostorima uvijek bila cijenjena i poštovana.

U knjizi je predstavljeno 25 muslimanskih biblioteka, koje su nastale i djelovale na ovim prostorima u periodu osmanske uprave.

 

Čitano 75 puta

logo new12

JU Elči Ibrahim-pašina medresa u Travniku
Rijaset Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini

Telefon: +387 (0)30 548-550
Email: Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Top