Članak je filtriran: četvrtak, 07 Oktobar 2021

četvrtak, 07 Oktobar 2021 16:16

Uručena vakufnama potomcima porodice Korkut

U srijedu, 06. oktobra 2021. godine na prijemu kod Direktora Elči Ibrahim-pašine medrese, mr. Dževdeta Šošića bili su potomci poznate travničke porodice Korkut, kojima je tom prilikom uručena vakufnama koju je izdala Vakufska direkcija.

Vakufnama je dokument, certifikat, koji je unutar Islamske zajednice služi kao pravilan i priznat pokazatelj uvakufljenja.

Potomci Korkut h. Ahmed-Muniba ef. (sina Derviš-Muhameda) uvakufili su 20 dunuma zemlje na Guvnima kod Travnika, i staru bosansku kuću u Donjem Osoju (Travnik).

Vakufnamu je uručio muftija travnički i predsjednik Upravnog odbora Medrese dr. Ahmed-ef. Adilović.

Ovom prilikom direktor Šošić se prisutnim članovima porodice Korkut, hanumama Demirdžić Habibi, Šunje (rođ. Korkut) Šefiki i Imamović-Sarajlić Velidi još jednom zahvalio za sve što su učinili za našu Medresu, bezuslovnoj pomoći i podršci u razvoju infrastrukture naše Medrese.

Ostaje dova Gospodaru da ovo djelo upiše u knjigu dobrih dijela i da bude milostiv prema našim vakifima na Sudnjem danu!

U srijedu, 06. oktobra 2021. godine u atriju Elči Ibrahim-pašine medrese prigodnim programom obilježen je Dan škole. Programu je prisustvovao Direktor mr.Dževdet Šošić, pomoćnik direktora na nastavu prof. Kemal Avdagić, pomoćnik direktora za internat mr. Safet Durguti, profesori i profesorice, učenici i učenice.

Dan škole se obilježava 8. oktobra, s obzirom da je na isti datum ratne 1994. godine ponovo aktiviran njen rad, nakon 53 godine prekida.

Elči Ibrahim-pašina medresa je kroz historiju imala raznih dešavanja. Osnovana je davne 1706. godine, a njen osnivač je Elči Ibrahim-paša, vezir koji je u vrijeme Osmanlija stolovao u Travniku, tadašnjoj prijestolnici naše domovine. Nekadašnja zgrada medrese je bila srušena zbog pruge koja je prolazila kroz Travnik, zatim ponovo izgrađena, pa zatvorena nakon Drugog svjetskog rata. 1990. godine počele su pripreme za njeno ponovno otvaranje, ali se moralo čekati do 08. oktobra 1994. godine.

Tog 08. oktobra 1994. godine, u ratnim uslovima, primljeno je 96 učenika u prvi razred i medresa je ponovno počela sa radom nakon prekida od 53 godine.

Od školske 2004/05. prvi put u historiji Elči Ibrahim-pašine medrese pokrenuta su ženska odjeljenja.

Sva ta dešavanja u njenoj historiji su bile razlogom da Medresa postane institucija kakva je danas, odgojno-obrazovna ustanova u čijem kolektivu je nekoliko doktora nauka, magistara, profesora koji svojim znanjem i kompetencijama obrazuju i odgajaju buduće generacije.

Danas je Elči Ibrahim-pašina medresa odgojno-obrazovna ustanova koja broji 460 učenika, raspoređenih u 19 odjeljenja, od čega 11 ženskih i 8 muških. Iza njenih učenika stoji mnogo uspjeha na raznim takmičenjima, ali I ogroman infrastrukturni razvoj. Škola koja ima dva internata, restoran i kuhinju, rekonstruisanu zgradu sa moderno opremljenim učinicama I kabinetima, dva vakufska doma za potrebe učenika, edukativno-sportski centar, klaonicu u svom vlasništvu.

Da bi se ukazalo na važnost 8.oktobra naši profesori zajedno sa učenicima i učenicama organizuju niz aktivnosti, a ovogodišnje aktivnosti su:
1. Hatma koja je proučena za Elči Ibrahim-pašu i vakife naše Škole;
2. Takmičenja u sportskim disciplinama za učenike i učenice naše Škole;
3. Konkurs za najbolji likovno-kaligrafski rad;
4. Konkurs za najbolji literarni rad.

Kada su u pitanju takmičenja u sportskim disciplinama, ove godine najuspješnije ekipe i pojedinci iz muških odjeljenja su:

Košarka

1. Delić Jakub 2-B
2. Omeragić Zejd 4-A
3. Tarakčija Halid 1-A

Najuspješnije muško odjeljenje je 4-A.

Najuspješnije ekipe i pojedinci iz ženskih odjeljenja su:

Odbojka

1. Huskić Amina 2-C
2. Zahirović Rijada 2-C
3. Hasanović Amna 3-D

Najuspješnije žensko odjeljenje je 2-D.

Najbolji likovno-kaligrafski rad uradila je učenica Lužić Edna 4-C.
Najbolji literarni rad napisala je učenica Mehić Amira 3-E.

Nakon uručivanja diploma, priznanja i pehara za najuspješnije ekipe u sportskim takmičenjima, učenicima i učenicama se obratio Direktor Medrese, mr. Dževdet Šošić.
Direktor se osvrnuo na historijat Medrese, njenu sadašnjost, infrastrukturu, uslove u kojima se odvija odgojno-obrazovni rad, ali i na neke važne segmente iz svakodnevnog života naših učenika i učenica, od međusobnog uvažavanja i poštovanja, do razvoja njihove ličnosti.

Posebna zahvalnost je iskazana učenicima i učenicama koji su dali svoje učešće u obilježavanju Dana škole.
Moderator programa bila je profesorica Adnana Lendo-Jusić.

Ovom prilikom svim uposlenicima, učenicima i učenicama naše Medrese želimo sretan Dan škole.

« Oktobar 2021 »