Članak je filtriran: petak, 19 Februar 2021

U petak 19.02.2021. godine direktor Medrese Dževdet Šošić je sa svojim pomoćnikom Kemalom Avdagićem primio u posjetu dr. Seada M. Ćebića, specijalistu fizijatrije i manualne medicine i njegovu suprugu g. Amiru Ćebić, dipl. pravnicu.

Povod posjete je bilo uručenje Medresi primjerka diplomskog rada svoje kćerke Amre Ćebić na temu:“Stilske karakteristike i simboličke vrijednosti upotrebe pseudomaurskog stila u arhitekturi medresa u Bosni i Hercegovini krajem 19. stoljeća: primjer Elči Ibrahim-pašine medrese u Travniku.“

Gosti su se na ovaj način u ime svoje kćerke Amre zahvalili menadžmentu Medrese na pomoći i ustupljenim informacijama i materijalima, te izrazili nadu da će se ovim radom okoristiti budući istraživaći na polju arhitekture.

Direktor Šošić se zahvalio cijenjenim gostima na posjeti i vrijednom poklonu, te je i on iskoristio priliku pokloniti gostima, u ime kolektiva, monografiju Elči Ibrahim-pašine medrese u Travniku.

18.02.2021. godine u Šerićima kod Zenice nakon podne namaza klanjana je dženaza h. Derviš-ef. Čajlakoviću, koji je nakon kraće i teške bolesti na Ahiret preselio 7. februara 2021.godine u Edinburgu u Škotskoj, gdje je živio sa porodicom. Dženazi su prisustvovali brojne kolege i prijatelji iz Travnika, Zenice, Bosanske Kostajnice, Sarajeva, Žepča, Kotor Varoši, Prnjavora i drugih krajeva Bosne i Hercegovine.
Derviš, rahmetli, je bio omiljen i veoma voljen u društvu.

Derviš-ef. Čajlaković, rođen je 26. augusta 1979.godine u Zenici, od oca Safeta i majke Minete. Osnovnu školu završava u rodnom mjestu Šerići i Nemiloj kod Zenice, nakon čega u prvoj generaciji upisuje Elči Ibrahim-pašinu medresu u Travniku 1994. godine.
Medresu je završio odličnim uspjehom 1998.godine, nakon čega odlazi na odsluženje vojnog roka.

Na studije u Saudijsku Arabiju na Islamski univerzitet u Medini odlazi 1999. godine i nakon učenja arapskog jezika upisuje Fakultet za šerijat.
Nakon povratka sa studija radio je kao imam, i glavni imam MIZ Bosanski Kobaš. Posljednji period života proveo je u Škotskoj.
Iza njega su ostali hanuma Zlata, kćer Almina, roditelji, brat i sestra sa porodicama.

Neka mu se Uzvišeni smiluje i obraduje ga najboljom nagradom. Amin.

« Februar 2021 »